Jarní detox
Jaro je tu, lockdown stále pokračuje, ale stále je toho hodně, co můžeme! Třeba si udělat jarní detox. A že je, co čistit… Když jsem si na vlastní kůži (jako už mnohokrát) i letos zažila, jak mi klesla hladina vzteku 2. den detoxu, řekla jsem si, že je čas připomenout si, jak smysluplně využít současný lockdown. Vhodné načasování je kdykoliv, když už není úplně velká zima a ještě není ani velké teplo. A to je právě teď!
Nejjednodušší forma detoxu je vypít denně hrnek čisté vody navíc. Ideálně dopoledne, mimo jídlo, pokojové teploty. Nic víc, i toto stačí k odplavení škodlivin z těla. Pokud přece jen chcete něco navíc, zajděte si ke studánce a naberte si z ní vodu na detox nebo můžete vyzkoušet vodu filtrovanou karbonizovaným uhlím (binchotanová tyčinka), šungit, krystaly nebo podložky s květem života. Nebo si můžete vyrobit úplňkovou vodu jednoduše tím, že karafu s vodou postavíte při úplňku ven. Ať už uvedené postupy mají jakýkoliv mechanismus účinku, pozornost věnovanou kvalitě vody tělo vždy ocení.
Další možnosti jsou následující:
1. Homeopatika - napřílkad preparáty Lymphomyosot, Nux vomica 9 CH a Berberis 9 CH. Je to kombinace homeopatik vhodná k pročištění lymfatických uzlin, jater a ledvin. Užívá se 20 kapek Lymphomyosotu, 5 granulí Nux vomica, 5 granulí Berberis, které nakapete/nasypete do 1,5 l láhve s neperlivou vodou a popíjíte přes den. Doporučená délka kůry je cca měsíc a dle mé zkušenosti to stačí. Cena všech preparátů je okolo 400,- Kč, jsou k dostání v lékárnách (někde na objednání).
2. Urinoterapie - velmi se mi líbí možnost kombinace s homeopatiky. Řadě lidí nevyhovuje, řada lidí na ni nedá dopustit.
3. Různé typy diet - makrobiotika, vegetariánská, raw či veganská strava, intermittent fasting -normálně se jí od rána, poslední jídlo mezi 15.-17. hodinou, pak zase až ráno. Přes noc tělo nemusí nic trávit a má prostor na detoxikaci. Je to postup dlouhodobě udržitelný. Řadě mužů velmi vyhovuje půstování (který však menstruujícím ženám příliš nedoporučuji).
4. Jógové postupy - návod na jednodenní detoxikaci najdete v článku zde: JÓGOVÝ DETOX. Je možné ho v rámci výše uvedených postupů přidat cca 2x týdně. Osvědčily se mi ranní pečená jablka, polední a večerní kičadi a čaje. Od dvou báječných cvičitelek mám různé detoxikační cvičební sestavy, zájemcům mohu předat kontakt (lenka.radkova@me.com).
5. Klystýr - .připadá mi nejvhodnější na začátek celé očisty a pak po týdnu zopakovat, postup zde: KLYSTÝR (hydrocolonterapie mi připadá příliš drastická)
6. Čaje, tinktury, bylinné kúry, kvašená zelenina - to, co roste na jaře, se vše dá využít k jarní detoxikaci: kopřivy, podběl, sedmikrásky, bršlice, pažitka, pampelišky. Rozmixujte do smoothie nebo jen tak žvýkejte (kopřivy spařte horkou vodou), tepelná úprava není příliš vhodná. Také si doma zasejte řeřichu, pažitku nebo petržel, ať máte zelené natě. Postupy kvašení a krásně zpracované návody najdete na www.zkvaseno.cz. Kromě zdroje probiotik a vitamínů je kvašená zelenina přesně správně kyselá, aby podporovala činnost jater a žlučníku.
7. Podle Tradiční čínské medicíny je období jara spojené s orgánovými okruhy jater a žlučníku, průchodností, kreativitou, agresivitou (asertivitou), s očima, východem, kyselou chutí a zelenou barvou. Takže jaro je i ideální čas na různá oční cvičení (relaxace, palming, sunning) a po detoxu jater se často zlepšuje i vidění.
Nejvíce ze všeho se mi osvědčilo kombinovat zvýšený příjem tekutin s jarními bylinkami a cvičením.
Vyberte si sami svůj jarní mix a ať vám udělá dobře na těle i na duši!
MUDr. Lenka Radková
P.S. Tipy na recepty vhodné pro detox najdete zde: RECEPTY PRO DETOX