5 denní detox pohledem pěti elementů

Snímek obrazovky 2021-05-24 v 20.55.31.png

K napsání tohoto textu mě inspiroval logicky navazující systém lepení náplastí v cyklu pěti prvků, takže v následujících pěti příspěvcích bych ráda rozebrala některé principy a základní vlastnosti jednotlivých elementů. I jen základní znalost teorie pěti elementů může být nápomocná v uvažování, kam lepit které typy náplastí. Hlubší znalosti poskytnou školy Tradiční čínské medicíny a řada běžně dostupných materiálů ať už ve formě literatury nebo webových stránek. 

Pravidelnou součástí detoxu jsou body GV 14, CV 4 a na noc CV 17. Body leží na přední a zadní střední dráze - tyto dráhy jsou považovány za „mimořádné“, hospodařící s našimi energetickými rezervami, propojují všechny řádné dráhy a přímo regulují poměr jin a jangu v těle. Kombinace bodů, z nichž jeden je nahoře (GV 14) a jeden dole (CV 4), jeden na přední straně těla (CV 4), jeden na zadní (GV 14) a v noci 1 bod ve středu těla (CV 17) tomu odpovídá. 

GV 14 – „velké kladivo“ – pročišťuje mysl a stimuluje mozek, pročišťuje horkost, vytlačuje vítr a chlad

CV 4 – „brána původu“, nejúčinnější posilující bod těla, specifický bod pro energetický deficit, doplňuje krev (= zdroje), reguluje čchi, zklidňuje mysl 

CV 17 – „střed hrudi“ – bod regulující energetickou bilanci – „moře energie“ 


4.png

5.png

6.png

Dřevo – jaro, játra, žlučník, šlachy, oči, detox.

Body: LR 3, GB 41


GV14 (1).png

GV14 (2).png

Na jaře se energie probouzí, stoupá vzhůru, je ideální čas na různé druhy detoxů. Dny se prodlužují, přibývá slunce, ale noci jsou stále ještě chladné. Je to energeticky bohaté období nových začátků, dětství, kreativity. Patří k elementu DŘEVO. Kvalitou dřeva je pružnost, ohebnost, průchodnost, rychlý růst, patří mu zelená barva, chuť kyselá, šťavnatá. Příroda nám na jaře poskytuje vše, co potřebujeme pro posílení a pročištění – křehké šťavnaté klíčky a lístečky (řeřicha, pažitka, sedmikrásky, fialky, pampelišky…), sluneční svit k doplnění vitamínu D, barevné podněty pro oči. Na jaře je posilující věnovat se tělesnému cvičení na čerstvém vzduchu (podpora pružnosti a detoxu), každý den se naučit něco nového (podpora kreativity), jíst střídmě a používat hojně zelené natě a dívat se na krásno okolo sebe.

Člověk s převahou elementu dřeva bývá kreativní, flexibilní, může být i impulsivní a agresivní (i v dobrém slova smyslu – schopen uskutečňovat své vize), rychlý, nespoutaný, často začíná současně mnoho projektů (a ne vždy je taky dokončí). Typické jsou obtíže v horní části těla – zejména týkající se očí, rychle probíhající virosy, ekzémy, alergie, migrény, svalové spasmy a bolesti šlach či úponů. Terapeuticky se často používá stažení energie, která vystřeluje nahoru, směrem dolů – například použitím bodu LR 3.

Dle orgánových hodin mají dráhy jater a žlučníku své maximum mezi 23. hodinou a 3. hodinou ranní, v době spánku probíhá v těle detoxikace a obnova tkání. Ideální by tedy byla stimulace elementu dřeva v této době, stejně jako důraz na nejedení v nočních hodinách a absence alkoholu během detoxu.

Typickým patogenním činitelem pro období jara je vítr – tak jako vítr často mění svůj směr, tak i nemoci z větru se projevují chvíli tu a chvíli jinde. Vítr vzniká tam, kde je horko, a tam, kde je málo krve. Játra jakožto metabolicky velmi aktivní orgán jsou s větrem úzce propojeny. Řada akupunkturních bodů má ve svém názvu (ať už standartním nebo alternativním) slovo „Feng“ = vítr, jsou to často místa, kudy vítr vstupuje do těla, a která je radno si zejména ve větrném počasí chránit. Jedno z těchto typických míst je GB 20 (Feng chi – „jezírko větru“) – těsně pod lebkou mezi mastoidem a úponem trapézu – často v začátku nachlazení míváme pocit chladu za krkem. 

LR 3 – „velký vypouštěč“ – jeden z drenážních bodů, stahuje energii dolů (pokud je to moc rychle, u citlivých lidí může způsobit točení hlavy a pocity na omdlení) – opatrně, ideálně stimulovat vleže (toto se týká spíše akupunktury či akupresury). Bod pramene – zdroj energie v celé jaterní dráze, homeostatický bod, důležitý vzdálený bod pro oči, temeno hlavy, pohlavní orgány, hrudník a hladké svalstvo, specifický bod pro spasmy.

GB 41 - „vládce slz na noze“ – důležitý vzdálený bod pro oblast velkých kloubů, beder, hypochondria a spánků, “dřevěný bod na dřevěné dráze“, kardinální bod Opaskové dráhy, prospívá očím, používá se u alergií.  Dráha žlučníku má za úkol dohlížet na splnění plánu (který kreativně vytvořil jaterní okruh), dokončování, zajištění průchodu neprůchodnými místy. Má vztah ke křečím, očím, migrénám. 


GV14 (3).png

MUDr. Lenka Radková

Next
Next

Jarní detox