Recepty vhodné pro detox

shutterstock_525094840.jpg

Detoxikační polévka a vývar

Čerstvý kořen zázvoru (asi 2,5 cm), 1/3 šálku rýže basmati, 1 ks hřebíčku, 3 ks celého pepře, ½ šálku pokrájeného květáku, ½ šálku pokrájené brokolice, ½ šálku prokrájeného celeru, ½ šálku pokrájené cukety, ½ pokrájené petržele, ½ šálku pokrájené mrkve, špetka čerstvě mletého pepře, špetka mleté papriky, asi 1,5 litru vody, kamenná sůl.

Příprava: Uveďte vodu do varu ve středně velkém hrnci. Oloupejte a nakrájejte zázvor na 4 nebo 5 kousků. Přidejte ho do vroucí vody, nádobu zakryjte a zmírněte oheň. Mezitím na sítu propláchněte rýži, dejte odkapat a přidejte do polévky, přepněte na střední oheň a znovu zakryjte. Omyjte a nakrájejte mrkev. Do vařící směsi přidejte další pokrájené ingredience. Vařte po dobu dalších 10 minut. Přidejte mletou papriku a pepř. Trochu osolte. Jezte jako polévku i se zeleninou nebo po scezení pijte jako teplý vývar po celý den.

 

Agni čaj (pít přes den, 1-2 dl po hodině)

1 litr vody, 1/2 hrsti najemno nakrájeného zázvorového kořene (ne mletý zázvor), 1 lžíce přírodního cukru nebo domácího medu, špetka kajenského pepře, špetka soli, citrónová šťáva z ½ citrónu.

Příprava: Všechny ingredience kromě medu a citrónové šťávy přiveďte k varu a vařte asi 20 minut. Sundejte z ohně a nechejte zchladit, pak přidejte cukr nebo med (v tomto případě nechejte zchladit na 40 st. C) a citrónovou šťávu. Pijte teplé, lze dát do termosky a pít po celý den, 2 dl po půl hodině.

 

Kičadi, luštěnina s rýží

Nejzdravější kičadi obsahuje mungo fazole, nejvhodnější ze všech luštěnin. Kičadi z mungo fazolí s rýží je ideálním jídlem v nemoci, pročištění a při regeneraci. Mungo vařené s rýží získávají pročišťující a vyživující účinek, který odstraňuje toxiny z těla. Toto jídlo lze podávat bezpečně každému a v jakémkoliv stavu. Jíst namísto nebo s kombinací zeleninové polévky na druhé straně (např. v poledne kičadi, večer zeleninovou polévku).

 

Základní recept na Kičadi

Doba přípravy : 30 minut, 3 porce

3 lžíce ghí nebo extra panenského olivového oleje, 1 šálek basmati rýže, ½ šálku mungo fazolí (nebo červené čočky), 1/2 lžičky hořčičných semínek, 1/2 lžičky římského kmínu, špetku mleté kurkumy, špetku kamenné soli, 1 hřebíček, 1/2 lžičky zázvoru, 1 špetka mletého hingu (asafetida, čertovo lejno -není nutné), 3-5 šálků vody podle potřeby.

Příprava: Smíchejte rýži s mungo fazolemi (nebo červenou čočkou) a dvakrát propláchněte. Lépe je namočit fazole přes noc do vody a ráno je přecedit a namočit do čerstvé vody (není nutné u červené čočky). Před vařením znovu přecedit.

Na 3 lžících rozpuštěného ghí nebo olivového oleje orestujte římský kmín a hořčičná semínka, než začnou „vyskakovat“. Pak přimíchejte zbylé koření. Orestujte rýži, přidejte mungo fazole či červenou čočku. Restujte 1-2 minuty. Přilijte vařící vodu a 5 minut vařte pod pokličkou. Pak zmírněte oheň a duste asi 20 minut nebo až je rýže uvařená. Po uvaření přidejte citrónovou šťávu.

MUDr. Lenka Radková

Previous
Previous

Jógový detox

Next
Next

Jak správné provést klystýr?