Jak správné provést klystýr?

shutterstock_1410024515.jpg

V obchodě se zdravotními potřebami koupíte sestavu pro klystýr - irigátor (lze jej také běžně objednat v internetových obchodech, to pro případ, že vám stud brání v nákupu). Sestává se z plastového sáčku, hadičky a rektální trubičky. Všechny součásti se dají vyvařovat, což před aplikací učiňte - vše dejte do hrnce s vodou a nechte projít varem.

Sáček naplníte slanou (1-2 lžičky soli na 1.5 l vody) vodou teplejší než tělesná teplota (voda postupně chladne a studená voda do střev není příliš příjemná), pak se zavěsí na stěnu (asi do výšky očí, aby voda měla spád), z něj vede hadička s otočným ventilkem na konci a na hrdlo se nasazuje koncovka (rektální trubička), která se po namazání něčím mastným zavádí do konečníku. Pak se ventilek otočí, voda začne proudit do střev, usazeniny se začnou odlepovat ze stěn střev a zředěnou stolicí se vyplaví z těla ven.

Celá procedura zabere asi půl hodiny a je docela příjemná, když ji absolvujete ve vaně s teplou vodou. Po naplnění střev je prima alespoň 10 minut počkat, masírovat si břicho nebo dělat jiné pohyby, někdy to jde a někdy chce voda hned ven. Ventilek je dobré aspoň ze začátku nedávat na maximální průchod, ale tak na 30-50 %, aby voda do střev nenatékala příliš rychle. Klystýr provádějte nejlépe ráno nalačno nebo večer předtím, než jdete spát. Pocit lehkosti a spousty energie po této proceduře stojí za to!

MUDr. Lenka Radková

Previous
Previous

Recepty vhodné pro detox

Next
Next

Jak se zahřát v zimním období? Inspirace nejen z TCM