Sezónní potraviny

shutterstock_743959498.jpg

V této kapitole bychom mohli rozebírat celou řadu potravin z mnoha stran – množství a kvalita bílkovin, jednoduché a komplexní sacharidy, různé typy tuků a olejů, biopotraviny, atd. To však není mým cílem.

Mám pro vás velmi jednoduchou radu: nekupujte žádné potraviny, jejichž složení nerozumíte (pokud nemáte vystudovanou VŠCHT:-). Mrkev je prostě mrkev, fazole jsou fazole a bílý jogurt je “jen” z mléka. Vše, co je upravené, dobarvené a dochucené na váš talíř nepatří. Obsahem takových produktů jsou chemické látky, které se kumulují a tělo je musí vyloučit. Proč jeho detoxikační kapacitu zbytečně omezovat?

Buďte důslední a hledejte složení i tam, kde se špatně hledá, nebo kde zcela chybí (např. pečivo). Mimochodem pečivo by si zasloužilo samostatnou kapitolu a nebyla by krátká… Jednoduchá rada zní – pokud pečivo ke svému životu potřebujete a dobře ho tolerujete, kupujte výhradně chleba. Obyčejný, kváskový, pšenično-žitný (kvásek, pšeničná a žitná mouka, sůl, kmín). 

V každém jídle by měla být zelenina nebo ovoce – syrová, dušená, kvašená – nebo dostatek jiných potravin s obsahem vlákniny (luštěniny, celozrnné obiloviny). V období detoxikace se pokuste maximálně omezit živočišné produkty, zejména maso a pokud to lze tak i mléčné výrobky. Nahrazujte je celozrnnými obilovinami ve formě kaší, příloh i hlavních jídel, nebo luštěnin.

Vždy se snažte volit sezónní lokální potraviny. Pokud to nejde, sáhněte po mražené zelenině nebo ovoci. Bio produkty jsou samozřejmě lepší než konvenční, ale ne všichni si je mohou dovolit a ne vždy jsou běžně dostupné.

Previous
Previous

Režim jídla

Next
Next

Spánek